Milé kolegyně a kolegové,
chtěl bych Vás informovat o akci, kterou plánuji na tuto cyklistickou sezónu 2017. Zastávám názor, že cyklistika není jenom o rychlosti, ale také o příjemném putování a poznávání malebných zákoutí našeho okolí. Právě tyto cyklistické zážitky Vám chci touto formou nabídnout.
Na konci minulé cyklistické sezóny jsem posílal členům ZPA cyklotýmu obrázky a žádal jsem je, aby s vidinou malého dárku pro nejrychlejší tipovali, co se na obrázku nachází. Pochopitelně šlo většinou o místa a objekty, kam se lze ideálně dostat na kole. Vždy se našlo několik kolegů, kteří tipovali správně. Jelikož mě to docela bavilo, rozhodl jsem se tuto aktivitu rozšířit do podoby ZPA zeměpisně-naučné cyklistické hry. Hra bude kombinovat hledání určité konkrétní destinace podle indicií a následný cyklistický výlet. Princip je relativně jednoduchý a pravidla hry jsou shrnuta v následném textu.
Pravidla hry
Hra je vypsána na 5 měsíců a účastnit se jí mohou pouze zaměstnanci ZPA. Veškeré informace o jednotlivých etapách se dovíte ze zasílaných mailů a také na těchto webových stránkách. Zde najdete pravidla, průběžné výsledky i již zveřejněné indicie ke každé etapě. Na počátku každého měsíce zájemcům rozešlu mailem indicie (zároveň zveřejním zde), podle kterých se dá určit místo, kam chci, abyste se na kole vypravili. Na místě bude schována schrána s 10 tokeny, neboli pešky. Ke každé etapě bude zobrazena podoba jak schrány, tak jednotlivých pešků, ať víte, co hledáte. Když přijedete dostatečně brzy, najdete tokeny na popsaném místě. Jeden token si vezmete a poznamenáte si čas, kdy jste na místě byli (zde sázím na poctivost hráčů a důkaz nepožaduji). Token mi následně odevzdáte a podle času, ve kterém se na místo dostavíte, sestavím žebříček prvních deseti úspěšných cyklistů. Za první místo bude 10 bodů, za 2. místo 9 body a tak dále. Hra bude vypsána na 5 etap, první etapa začíná 1. května, poslední 1. září. Poslední etapa bude královská a bude hodnocená dvojnásobně, tedy 20 bodů pro prvního, 18 pro druhého a tak dále. Celkovým vítězem se stává cyklista s nejvyšším počtem nasbíraných bodů. Výsledky jednotlivých kol budou zveřejňovány postupně vždy po návratu jednotlivých tokenů. Po návratu všech tokenů následně místo odhalím i pro ostatní tápající. Předpokládám, že jedna indicie bude k odhalení místa stačit, podle mě bude vždy dostatečně návodná. Kdyby se tokeny dlouho nevracely, vypustím další indicii. Jednotlivé etapy budou tematicky zaměřeny a to takto:
Ukončení hry bude 30. září, vyhlášení pak na tradičním ukončení ZPA Letní Cyklotour, naposledy např. v restauraci Dvoračka.
Jelikož se jedná o cykloturistiku, bude trasa z Trutnova k hledanému místu a zpět měřit nejméně 50 kilometrů, spíše více. Když budete mít rozumný důvod, akceptuji absolvování části trasy i jinak nežli na kole. Příkladem rozumného důvodu je např. doprovod malého dítěte, nikoliv slabá kondice.
Věřím, že hlavním cílem pro Vás bude vlastní cyklistika a navštívení zajímavých míst. Ale abych Vám do toho přidal prvek soutěživosti, vyhlašuji tuto hru o hodnotné ceny.
Jestli Vás tato hra zaujme, napište mi mail a 1. května se můžete těšit na první indicii. Členům ZPA cyklotýmu to budu posílat automaticky :-).
Aleš Mikula
Milí cyklovýletníci,
zeměpisně naučná cyklohra pomalu míří do finále a tak je tu poslední královská etapa. Jak název napovídá, půjde o etapu nejdelší, možná i nejnáročnější, i když Lví důl také nebyla procházka růžovým sadem.
Jelikož bych z poslední etapy rád vyloučil kolegu Googla, pro řešení budete mít pouze několik velmi nesourodých indicií. Myslím, že by to mělo stačit, ale pro všechny případy budu každý týden přidávat další indicii pro ty, kteří nebudou úspěšní. Cílem poslední etapy je budova a půvabné okolí, které lze najít pomocí těchto indicií:
Schránku s tokeny jsem umístil za zadní pravou nohu blízko stojícího sloupového transformátoru. Myslím, že každý kdo nalezne správné řešení si bude jeho správností stoprocentně jistý. Pro jistotu ještě uvádím fotku kamene s nápisem, která je umístěna nad hlavním vchodem.
Užijte tedy cestu i cíl a na vyhodnocení celé hry na shledanou.
Pro váhavé cyklovýletníky uvádím, že se mi podařilo shromáždit výrazně větší množství cen, nežli jsem původně plánoval a tak si každý účastník odnese věcnou cenu. Nyní tedy hrajeme o následující ceny:
Aleš Mikula
Milí cyklovýletníci,
4. etapa je ze všech etap nejkratší a cyklisticky nejjednodušší. Věřím tedy, že jak vzdáleností, tak objektem přiláká širokou škálu cyklistů. Cílem této etapy je nádraží, bez kolejí.
Putování této etapy Vás zavede do míst, kde v dobách první republiky pulsoval rušný život. Jedním z důvodů rozvoje této oblasti byla i železniční trať postavená v roce 1889. Každoročně dopravovala přes 100 tisíc cestujících a 20 tisíc tun nákladu. Zejména černého uhlí z nedalekého dolu. Po válce a odsunu němců se však již nepodařilo oblast znovu probudit k původnímu životu a železnice postupně chátrala. Nejprve byla uzavřena pro osobní dopravu a následně byla zrušena úplně. Počátkem 80 let byly odstraněny koleje i s pražci. Původní slávu železnice dnes připomíná již jenom půvabná, architektonicky velmi typická nádražní budova uprostřed luk. Drobnou naději ohledně záchrany této stavby mi dává skutečnost, že když srovnám některé fotky z internetu a mé fotky ze současnosti, tak je vidět opravená střecha a komín!
Budova je dnes zavřena a jediná přístupná místnost je napravo od hlavního vchodu při pohledu "z perónu". Schránka je umístěna ve výklenku v zadním levém rohu této místnosti viz. obrázek. Musíte sáhnout trochu víc dozadu, abyste schránku nahmátli, musel jsem ji dostatečně schovat.
Aleš Mikula
Milí cyklovýletníci,
Indicie ke třetí "zeměpisné" etapě naší cyklohry je velmi jednoduchá a stručná. Cílem této etapy je "údolí, které je pojmenované po králi".
Jedná se o hluboce zaříznuté údolí sevřené prudkými svahy. Údolí je zhruba 4km dlouhé a po jeho dnu vede zpevněná cesta vhodná pro kola, projede po ní bez problémů i auto. Doporučuji do údolí najíždět z horní části, takto si užijete nádherné výhledy na okolní svahy a vrcholy. Do údolí se vjíždí prudkým sjezdem na jehož konci se cesta stáčí zcela do protisměru o 180 stupňů. Ihned po tomto zákrutu je vedle cesty umístěno turistické odpočívadlo a vedle je záchranný bod. Přímo za tímto bodem ve vzdálenosti cca 4 metrů je výrazný kámen a pod tímto kamenem je schována schrána s tokeny. Vše je vidět na fotografiích. Nakolik je stoupání do horní části údolí náročné, o to více je příjemný sjezd vlastním údolím. Pozor, zhruba ve 1/4 cesty je vytržená odvodňovací traverza, místo lze při malé rychlosti s opatrností přejet, při velké skočit. Vlastní cyklovýlet má náročný profil, trasa proto není příliš vhodná pro děti.
Aleš Mikula
Milí cyklovýletníci,
Indicie vedoucí k cíli druhé etapy je velmi jednoduchá. Jak napovídá název etapy „zoologická“, je cílem, velmi překvapivě, zoologická zahrada. Nejde o bílou a černou kozu na statku, ale o regulérní zoologickou zahradu s exotickými zvířaty jako jsou bengálští tygři, lemurové, surikaty, zebry, opice, vlci a další zajímavá zvířata. Mým favoritem se však při mé minulé návštěvě stal neuvěřitelný sympaťák – prase vietnamské. Lze předpokládat, že výlet budete chtít podniknout s dětmi, proto je částečné přiblížení nějakým dopravním prostředkem pochopitelně tolerováno.
Vlastní schrána v podobě válcové krabičky od krmení pro rybičky je umístěna u nohy sloupového transformátoru, který je na parkoviště před zahradou. Je z daleka viditelný a má na sobě rozvaděč s číslem R-332-32 (viz. obrázek).
Tak hodně zdaru a hezké putování.
Aleš Mikula
Milí cyklovýletníci,
První etapa cyklohry Vás zavede do kladského pohraničí, které bylo součástí historických Sudet. Jde o krajinu syrovou a tajemně krásnou, která však na své tváři nese jizvy křivd minulých let. Vysídlení po druhé světové válce zcela přetrhalo kořeny s původními obyvateli. Stopy těchto skutků jsou v krajině stále přítomny a připomínají trpkost lidské nenávisti a zloby ať již vznikají v duchu čehokoliv. Desítky let po válce hledá krajina smíření, a to se jí i lidem zde žijícím dostává jenom po kapkách. Příběh, který Vás zavede na cílové místo první etapy je toho důkazem.
"V polovině června 1945 sestavila místní správní komise seznam Němců určených k odsunu za hranice. V této době probíhal po celém území takzvaný divoký odsun, nepříliš koordinované vysídlování příslušníků německé národnosti za hranice Československa. Komise připravila seznam dvaceti převážně starších lidí a pěti malých dětí. Tato skupina byla 28. června vojáky odvedena do Polska. Těsně před odvodem jedno z dětí z odsunu zachránil jeho dědeček. Čtyřletá Irena měla štěstí. Nikdo další ze skupiny nezůstal naživu. Skupina vysídlenců byla záhy v Polsku chycena tamější pohraniční stráží a ta odmítla Němce do Polska vpustit. Skupina se tedy již druhý den vrátila zpět. Jejich návrat však znamenal problém. "V jejich domech a bytech už se rabovalo. Bylo nepřípustné, aby se ti lidé vrátili do svých domů a viděli to. Tím by vyplul na povrch pravý motiv. Tady šlo vyloženě o majetek," vysvětluje bývalá starostka města. Celá skupina Němců byla přes noc ponechána v místním vězení. Den nato se rozhodovalo o jejich osudu. Dodnes není objasněno, kdo přišel s rozkazem celé skupiny se zbavit. V noci ze 30. června na 1. července byli Němci znovu odvedeni stejnou cestou do lesa na hraniční horu, kde už v zemi zely hluboké jámy připravené pojmout jejich těla. Vojáci si skupinu rozdělili na tři menší části a postupně je popravili. Někteří byli zastřeleni, jiní ubiti. Jejich věci si muži z posádky rozdělili mezi sebou nebo spálili. O popravě nebyl sepsán protokol, nikdo ji nehlásil na vyšší místa. Utajit se jí však nepodařilo. Matka malé Ireny byla jedinou Češkou, která se ocitla v transportu. Není jasné, zda k tomu vedly osobní důvody, nebo došlo k nešťastné záměně za příslušnici NSDAP, která se jmenovala stejně. Irenin dědeček se však nehodlal smířit s dceřiným zmizením a dal jeden z hlavních podnětů k vyšetřování. Vyšetřovací komise začala s vyslýcháním v červenci 1947. Nařídila exhumaci těl a jejich převezení na hřbitov ve vedlejší vesnici. Záhy po uchopení moci komunisty v únoru 1948 však vyšetřování skončilo, oficiálně pro nedostatek důkazů. Za masovou vraždu nebyl nikdy nikdo souzen.
Až téměř šedesát let po tragédii se místní zastupitelé odhodlali přihlásit k minulosti. Tehdejší starostka iniciovala vybudování Kříže smíření. Místo popravy tak připomínají kamenný pomník a stéla ve tvaru květiny."
U smírčího kříže připomínajícího výše uvedenou událost je cíl této etapy.
Každý správný etapák má svůj prolog. A zeměpisně-naučná cyklistická hra není výjimkou. Prolog má trochu jiná pravidla a jeho výsledky se nezapočítávají do vlastní etapové hry. Jde o rozhýbání zimou zkřehlých kostí a zkrácených svalů před vlastní soutěží. Princip prologu je velmi jednoduchý. Na základě obrázku poznejte daný objekt, v průběhu měsíce dubna tam na kole zajeďte a vytvořte sebefotku (anglicky selfie) s hledaným objektem. Tuto fotku mi pošlete, vystavím ji zde na stránkách (budete-li souhlasit). Odměnou je půllitrová plechovka plzeňského piva, na kterou má nárok každý úspěšný řešitel/cyklista. A nyní k vlastnímu hledanému objektu.
Jde o zapomenutý reliéf ukrytý v lese poblíž Trutnova. Reliéf vznikl kromě jiného jako připomínka desetiletého výročí vzniku Československé republiky. Vzdálenost z Trutnova k reliéfu není tak velká jak tomu bude u jednotlivých etap hry, jde o vhodný objekt pro začátek cyklistické sezóny.
Aleš Mikula
© Aleš Mikula, © Havlis